JAKIE SĄ ZALETY KOSIARKI ZAUTOMATYZOWANEJ?

JAKIE SĄ ZALETY KOSIARKI ZAUTOMATYZOWANEJ?

JAKIE SĄ ZALETY KOSIARKI ZAUTOMATYZOWANEJ?

Rynek kosiarek zautomatyzowanych przeżywa w ostatnich latach duże ożywienie. Pracowite roboty-ogrodnicy cieszą się dużą popularnością wśród coraz większej liczby właścicieli ogrodów  – i słusznie. W porównaniu do innych kosiarek, roboty mają szereg zalet. To sprawia, że pielęgnacja trawnika jest dziecinnie prosta i bardzo wygodna.

Coraz więcej gospodarstw domowych kupuje kosiarkę-robota. Wynika to nie tylko z potrzeby inteligentnej technologii, którą można obecnie znaleźć w wielu urządzeniach, ale z pewnością również z wielu zalet, jakie ma kosiarka zautomatyzowana w porównaniu z innymi typami kosiarek. Pielęgnacja trawnika jest automtyczna i  jakość trawnika wzrasta, a urządzenia są również mało wymagające w utrzymaniu. Ale to nie wszystko.

CICHSZY NIŻ KOSIARKA

Tradycyjne Kosiarki do trawy to zdecydowanie jedne z tych urządzeń, które mogą zirytować całą okolicę. Przy kosiarkach spalinowych lub traktorach koszących poziom hałasu od 80 do 90 dB jest bardzo uciążliwy. Czasy pracy tymi kosiarkami są również ograniczone, szczególnie w weekendy aby nie naruszać zasad dotyczących ochrony przed hałasem.

Inaczej jest z kosiarką zautomatyzowaną. Najcichsze modele generują mniej niż 60 dB i są ledwo słyszalne z odległości kilku metrów. Teoretycznie może być również operowany wieczorami i w weekendy, a nawet w nocy.

 Robot koszacy Robomow Robotydo.pl

OBSŁUGA JEST DZIECINNIE PROSTA

Kosiarkę zautomatyzowaną należy zainstalować tylko raz, zanim będzie można z niej korzystać. Po ułożeniu przewodu granicznego wszystko, co naprawdę trzeba zrobić, to ustawić żądaną wysokość koszenia i czas koszenia. Za pomocą ekranu dotykowego na urządzeniu lub aplikacji, która łączy się z robotem przez Bluetooth, można to zrobić w kilka minut.

 Robot koszący Robomow Robotydo.pl

Ustawienie czasów koszenia zapewnia maksymalną elastyczność, dzięki czemu kosiarka zautomatyzowana może zadbać o pielęgnację trawnika w każdej chwili. Można ustawić harmonogram lub uruchomić robota np. w pracy. Po pracy możesz w ciszy i spokoju cieszyć się zadbanym już trawnikiem. 

Dzięki praktycznemu połączeniu sieciowemu za pomocą modułu GSM można nawet spontanicznie zmienić godziny koszenia, gdy goście się zapowiadają lub zapowiadana jest ulewa.

Jednorazowy wysiłek, który jest niczym w porównaniu z innymi typami kosiarek, zwraca się po krótkim czasie.

 

RÓWNE I DOKŁADNE CIĘCIE 

 

Kosiarki automatyczne znane są z dokładnego cięcia. Ostrza urządzeń-robotów  tną czubki łodyg traw równo. Cięcie jest szczególnie poprawne, ponieważ łodygi nie strzępią się i nie tworzą brązowych końcówek.

 

Kolejną zaletą jest to, że istnieją modele robotów z ruchomą platformą tnącą. Dopasowuje się do powierzchni gruntu nawet na nierównościach i zawsze zapewnia równe cięcie nawet w trudnym terenie. Dodatkowo robot jeżdzi pod różnymi kątami co sprawia optymalne skoszenie żdzbeł trawy ze wszystkich stron, podczas gdy kosiarką tradycyjną najczęściej kosi się tylko w jednym kierunku.

Szczególnie duże koła terenowe zapewniają optymalną przyczepność i zapobiegają utknięciu robota, nawet na nierównych trawnikach.

 

NISKIE KOSZTY UTRZYMANIA

 

W porównaniu z klasycznymi kosiarkami ręcznymi, które czasami muszą mieć wymienione filtry, dolane paliwo, uzupełniony olej, nakłady na konserwację kosiarek zautomatyzowanych są niezwykle niskie. Oprócz regularnego czyszczenia, które jest po prostu niezbędne w przypadku każdego typu kosiarki, jedyną czynnością konserwacyjną jest okazjonalna wymiana ostrzy (która jest konieczna tylko raz w roku w niektórych modelach).

 

IDEALNY TRAWNIK

 

Kosiarka zautomatyzowana przyczynia się na dłuższą metę do znacznego wzrostu jakości trawnika. Dzięki regularnemu koszeniu trawnik rośnie bardzo gęsto. Jednocześnie chwasty mają mniejsze szanse na rozprzestrzenienie się, dzięki czemu powstaje równomierne przycięty, "dywanowy", "golfowy" ( nawet 1,5-2 cm ) piękny trawnik.

 Robot koszacy trawę Robomow Robotydo.pl

Mulczowanie-ściólkowanie ma również znaczący wpływ na jakość trawnika. Kosiarka zautomatyzowana nie zbiera ścinków i tzw.pokosu trawy, ale pozostawia przycięte łodygi bezpośrednio na trawniku. Nie powinno się dopuścić przy robocie koszenia trawy z pokosem wiekszym jak 1 cm. Zwykle robot dokasza trawę i wyrównuje, i na trawie pozostaje pyłek w postaci mulczu.  Taki mulcz naturalnie użyźnia glebę i wpływa na nawodnienie ( do 80 % w trawie jest woda ) i mineralizację trawy.  Jednocześnie mulcz pomaga glebie wolniej wysychać latem. Oszczędza to czas dzięki mniejszej liczbie przerw na podlewanie.

Warunkiem, aby mulcz rzeczywiście oferował wartość dodaną, jest jednak regularne cięcie. W przypadku klasycznej kosiarki koszenie , aby osiągnąć podbny efekt musielibyśmy kosić bardzo często co 2-3 dni, co oznacza znaczną ilość czasu.

 

ZAWSZE BRAK CZASU NA PIELĘGNACJĘ TRAWNIKA

 

Prawdopodobnie największą zaletą kosiarki zautomatyzowanej jest oszczędność czasu na pielęgnację trawnika. Po jednorazowej instalacji i ułożeniu przewodu ograniczającego, urządzenie wykonuje swoją pracę całkowicie samodzielnie, a także całkowicie autonomicznie steruje stacją ładującąi harmonogramem koszenia. Zwłaszcza w większych ogrodach jest znacznie więcej wolnego czasu, jeśli trawnik nie musi być koszony kilka godzin w tygodniu lub 1 raz na tydzień np. w sobotę około 1- 6 godzin

W modelach z funkcją przycinania krawędzi i odpowiednim zaprojektowaniem krawędzi trawnika nie ma nawet potrzeby późniejszego przycinania krawędzi. Jest to również zaleta w porównaniu z klasycznymi kosiarkami, gdzie ze względu na swoją konstrukcję przycinanie krawędzi trawnika jest zwykle nieuniknione i kosztuje dodatkowy cenny czas wolny.

 

Wreszcie skraca również czas spędzany na nawożeniu trawnika. Ściółka do trawy działa jak naturalny nawóz dla gleby, dzięki czemu można znacznie skrócić przerwy w nawożeniu. Zwykle oprócz ściółkowania wiosną i pod koniec sezonu jesienią wystarczy zapewnić trawnikowi dodatkowe składniki odżywcze. Ma to również pozytywny wpływ na portfel.

Często zdarza się ,że w tradycyjnych kosiarkach nie stosuje się nawozów na szybki porost trawy w obawie przed zbyt częstym koszeniem. 

Gdy mamy robota koszącego taki problem w ogóle nie wystepuje, gdyż robot może być zagoniony do koszenia trawy szybko rosnacej w każdej chwili po naładowaniu.

Kosiarka zautomatyzowana ma wiele zalet w stosunku do klasycznych kosiarek. Poprawia się nie tylko jakość trawnika - kupując go oszczędzasz również dużo czasu, który możesz wykorzystać na cieszenie się radościami ogrodu.


WIĘCEJ WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH PIELĘGNACJI TRAWNIKA KOSIARKĄ ZAUTOMATYZOWANĄ


Zasadniczo kosiarka zautomatyzowana oferuje idealne warunki do poprawy jakości trawnika . Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy brane są pod uwagę inne aspekty. Na przykład, jeśli wyślesz robota w palące południowe słońce lub przekosisz trawnik, gdy będziesz wykorzystywał robota nadmiernie, z pewnością nie osiągniesz doskonałych wyników. Dlatego kilka dodatkowych wskazówek dotyczących optymalnego wykorzystania kosiarki zautomatyzowanej:

  • Częstotliwość koszenia należy dobrać tak, aby kosiarka zautomatyzowana przejeżdżała przez każdy obszar przez co najmniej dwa dni. Aby to się udało, wydajność powierzchni i czas koszenia muszą być dopasowane do wielkości trawnika.
  • Niska wysokość koszenia wynosząca 2-4 cm z większym prawdopodobieństwem pomoże ograniczyć wzrost chwastów. Jednak wysokość koszenia powinna być zawsze dostosowana do mieszanki traw.
  • Tylko dzięki regularnej wymianie ostrzy są one zawsze wystarczająco ostre, aby ciąć łodygi trawy naprawdę równo.
  • Kosiarka zautomatyzowana powinna się zatrzymać podczas ulewnego deszczu i dzięki czujnikowi deszczu wrócić do bazy. Są również modele bez czujników deszczu ale mają przystosowane samooczyszczające się ostrza, aby przylepiana mokra trawa do noży i komory koszenia później nie opadała na trawnik.
  • Pomimo używania kosiarki zautomatyzowanej, warto wiosną wertykulować trawnik i dodawać ważne składniki odżywcze za pomocą nawozu azotowego.
  • Ponieważ łodygi wysychają szczególnie szybko na dużym słońcu, zaleca się, aby robot nie jeździł w południowym upale. Rośliny tracą tu zbyt dużo płynu i tworzą się brązowe końcówki szypułek.
  • Istnieją specjalne mieszanki do trawników przeznaczone do kosiarek automatycznych, które są szczególnie dobrzeprzystosowane do częstych przerw w koszeniu i które mogą również szczególnie dobrze wchłaniać składniki odżywcze ze ściółki.

 

  • Robot autonomiczny Robomow Robotydo.pl

Kosiarka zautomatyzowana może znacznie poprawić jakość trawnika. Nie jest to jednak pewny sukces, działa tylko wtedy, gdy podczas korzystania z urządzenia weźmiesz pod uwagę kilka ważnych punktów i zaangażujesz się we właściwą konfigurację robota - chociażby przez komórkę-aplikację  nawet nie wstając z fotela. 

Promocje
Przewód obwodowy 100m do robota koszącego ROBOMOW-ORYGINAŁ  MRK0040A
Przewód obwodowy 100m do robota koszącego ROBOMOW-ORYGINAŁ MRK0040A

180,00 zł

Cena regularna: 249,00 zł

Najniższa cena: 249,00 zł
szt.
Elektroszczotka trzepaczka do systemu czyszczącego Aura Roboclean SPlus
Elektroszczotka trzepaczka do systemu czyszczącego Aura Roboclean SPlus

800,00 zł

Cena regularna: 1 246,00 zł

Najniższa cena: 800,00 zł
Przewód obwodowy 200m do robota koszącego ROBOMOW-ORYGINAŁ MRK0060A
Przewód obwodowy 200m do robota koszącego ROBOMOW-ORYGINAŁ MRK0060A

360,00 zł

Cena regularna: 498,00 zł

Najniższa cena: 459,00 zł
szt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl