OPŁACALNOŚĆ KOSIARKI ZAUTOMATYZOWANEJ

OPŁACALNOŚĆ KOSIARKI ZAUTOMATYZOWANEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

OD JAKIEGO ROZMIARU TRAWNIKA OPŁACA SIĘ KOSIARKA ZAUTOMATYZOWANA?

Nie każdy ogród ma kilkaset lub kilka tysięcy metrów kwadratowych, więc zakup kosiarki zautomatyzowanej może być dylematem - czy warto ? Pierwszą rzeczą o której pomyslimy to brak czasu i decyzja o inwestycji jest oczywiście opłacalna ze względu na ograniczenia czasowe. Zwłaszcza w przypadku małych ogrodów przydomowych wielu właścicieli ogrodów waha się przed zakupem kosiarki zautomatyzowanej, ale potem raz po raz denerwuje się wolnym czasem, który jest marnowany na pielęgnację trawnika. Przy jakim rozmiarze trawnika warto kupić kosiarkę zautomatyzowaną?

Zakup kosiarki zautomatyzowanej nie jest tani. Ceny zaczynają sie już nawet od 1000 zł ale mogą kończyć sie nawet na 20 000 zł. Już z tego powodu, przy małych trawnikach o powierzchni być może zaledwie 100 m² lub mniej, pojawia się pytanie, czy zakup naprawdę ma sens. W końcu czas potrzebny na pielęgnację trawnika jest ograniczony również dla małych powierzchni. Jednak zalety kosiarki robotycznej nie ogranicza się tylko do zaoszczędzonego czasu. Jakość trawnika również wzrasta, a koszty eksploatacji są bardzo niskie, więc zakup kosiarki zautomatyzowanej może mieć sens nawet w przypadku małego trawnika.

.


KOSIARKI ZAUTOMATYZOWANE W MAŁYCH OGRODACH


Jest stosunkowo oczywiste, że kosiarka zautomatyzowana jest opłacalna, jeśli tygodniowy czas wymagany do koszenia trawnika wynosi co najmniej 2 godziny, a nawet tą 1 straconą godzinę.
Ale co z małym ogrodem, który ma może tylko 50 m²? Koszty zakupu małych urządzeń wynoszą kilka tysięcy zł - ale w rzeczywistości są stosunkowo tanie ze względu na ich kompaktową, nowoczesną i innowacyjną konstrukcję. W końcu koszt urządzenia zależy w dużej mierze od wydajności silnika koszącego, silników napędowych, zaangazowanej elektroniki i czujników oraz innych cech wyposażenia np. GPS, GSM, Bluetooth, stacji dokowania, zasilaczy itp. . Ogólnie panuje opinia, że kosiarka zautomatyzowana może się przydać już od powierzchni 15-20 m²i może być opłacalna.


NA MAŁYCH POWIERZCHNIACH WYSTARCZY PROSTY SPRZĘT


Podczas gdy funkcje sprzętu, takie jak technologia GPS, duża kosiarka, duże moce silników koszących i napędowych, akumulatory dużej mocy,konfiguracje na więcej stref koszenia i inne mają sens w dużych ogrodach, kosiarki zautomatyzowane do małych ogrodów mogą obejść się bez zbędnych tzw. fajerwerków. Ogród o powierzchni 300 m² jest zwykle znacznie prostszy lub ogród frontowy o powierzchni 50 m² może nawet składać się z jednego prostokątnego obszaru. Aby je przetworzyć, wymagana jest tylko niewielka bateria i stosunkowo niska moc silnika. Obniża to również koszty zakupu kosiarki zautomatyzowanej.


OSZCZĘDNOŚĆ CZASU TO NIE JEDYNE KRYTERIUM


Czas zaoszczędzony dzięki zakupie kosiarki zautomatyzowanej jest oczywisty, gdy myślisz o tym, czy zakup ma sens, czy nie - ale w żadnym wypadku nie jest to jedyna zaleta kosiarki zautomatyzowanej. Trawnik korzysta również z zastosowania robota koszącego, co ma pozytywny wpływ na jego jakość. 


KOSIARKA ZAUTOMATYZOWANA POPRAWIA JAKOŚĆ TRAWNIKA


Regularne używanie kosiarki automatycznej przyczynia się do poprawy jakości trawnika. Z jednej strony są ostre jak brzytwa ostrza, które wyjątkowo dokładnie tną łodygi i nie odrzucają ich zostawiając na trawniku, jak to ma miejsce w przypadku wielu innych kosiarek. Z drugiej strony trawnik staje się gęstszy z powodu częstego koszenia, ponieważ tworzą się pędy boczne w trawniku. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się chwastów. I po trzecie, ściółka, którą tworzy robot koszący, służy jako nawóz dla roślin. Drobne skoszone kawałki trawnika pozostają na trawniku i rozkładają się tu w krótkim czasie, zapewniając glebie stały dopływ składników odżywczych : np. woda, minerały, azot . Sprzyja to również energicznemu wzrostowi trawnika i przynajmniej częściowo zastępuje dodatkowe nawożenie.W przypadku gdyby ścięta ściółka została zebrana do zbiornika zwykłej kosiarki to musimy ją zutylizować na co miejsca nie ma i jest to dodatkowy kłopot i strata czasu. Dodając jeszcze, że wyrzucilibyśmy coś co jest trawie i środowisku potrzebne, a tu wyrzucając działamy nie ekologicznie.


CICHY I WYDAJNY


Kosiarki zautomatyzowane pracują cicho. Chroni to nie tylko Twoje uszy, ale także nerwy sąsiadów. Jednocześnie koszenie jest możliwe w okresach, które są tematem tabu dla znacznie głośniejszych kosiarek ręcznych spalinowych lub elektrycznych. Koszenie trawy w weekendy jest horrorem dla sąsiadów, małych dzieci lub zwierząt, a taka praca w nocnych godzinach lub wczesno porannych również nie wchodzi w rachubę. Ze względu na ochronę przed hałasem zwiększa to elastyczność przy wyborze czasu koszenia nawet przez całą dobę lub w weekendy ale tylko robotem koszącym.


Koszty operacyjne zautomatyzowanej kosiarki są niskie. Urządzenie nie jest stale używane, zwłaszcza na bardzo małych powierzchniach, dzięki czemu dodatkowe zużycie energii elektrycznej nie powinno być zauważalne w rocznym rachunku, a miesięczny koszt wyniesie od kilku złotych do maksymalnie 20 zł.


Szczególnie wydajna okazuje się również konserwacja kosiarki automatycznej. Polega to jedynie na regularnej wymianie noży ( około 1-2 razy do roku ) oraz wymianie akumulatora ( około 5-8 lat ). W zależności jeśli dbamy o robota czasami czas kosztów eksploatacyjnych może się wydłużyć i koszty wtedy jeszcze spadną. 


IDEALNY DLA ALERGIKÓW I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Nawet na małych powierzchniach pielęgnacja trawnika może być fizycznym wyzwaniem – na przykład, gdy zaczyna ciekąć ci z nosa, a oczy łzawią w bezpośrednim kontakcie z trawnikiem i zdmuchniętym pyłkiem. 
Zakup kosiarki zautomatyzowanej jest zatem idealnym rozwiązaniem również dla alergików na małych obszarach, którzy są znacznie mniej narażeni na kontakt z trawą, gdy robot-pomocnik ogrodniczy przejmuje pielęgnację trawnika. Dobrze jest wspomnieć, że koszenie spalinową kosiarką powoduje bardzo przykry i niezdrowy efekt trujących spalin, który może również alergizować.


Pielęgnacja trawnika jest czasami uciążliwa dla osób niepełnosprawnych fizycznie lub starszych, gdzie w pewnym momencie życia nie jest już możliwe koszenia trawy pod względem siły i wydolności. Tutaj również warto wybrać kosiarkę zautomatyzowaną, aby nie rezygnować z idealnie wypielęgnowanego i pięknego trawnika i sprawić uśmiech np. ukochanemu rodzicowi lub osobie bliskiej.


Ostatnią grupą, dla której kosiarka zautomatyzowana może być szczególnie przydatna, są osoby, które są tak zajęte swoją pracą, że po prostu nie mają czasu na pielęgnację trawnika. W godzinach pracy kosiarka zautomatyzowana wykonuje tutaj pracę, dzięki czemu możesz wykorzystać trochę wolnego czasu, aby w pełni cieszyć się ogrodem.

Dobór Robota Koszącego to ważna decyzja, i wymaga wielu przemyśleń i obliczeń, bezpłatne konsultacje to domena naszych dystybutorów i serwisów, warto to z nimi przekonsultować 

 

Podsumowanie:

Wydaje się stosunkowo niekwestionowane, że zakup kosiarki zautomatyzowanej ma sens w przypadku ogrodu o powierzchni 300, 1000 , 2000 lub 4000 m². Jednak zakup kosiarki zautomatyzowanej jest opłacalny również w przypadku bardzo małych trawników o powierzchni nawet poniżej 50 m². W końcu istnieje nie tylko zaleta oszczędności czasu, ale istnieją również inne aspekty - takie jak lepsza jakość trawnika - unikanie hałasu- działanie przeciw alergiczne- pomoc osobom niepełnosprawnym - przemawiające za zakupem robota koszącego.

 
Promocje
Przewód obwodowy 100m do robota koszącego ROBOMOW-ORYGINAŁ  MRK0040A
Przewód obwodowy 100m do robota koszącego ROBOMOW-ORYGINAŁ MRK0040A

180,00 zł

Cena regularna: 249,00 zł

Najniższa cena: 249,00 zł
szt.
Płytka Przednia Robomow RS/MS od 2013 do 2017 PROMOCJA 50%
Płytka Przednia Robomow RS/MS od 2013 do 2017 PROMOCJA 50%

350,00 zł

Cena regularna: 750,00 zł

Najniższa cena: 350,00 zł
szt.
IROBOT BRAAVA-MULTIFUNKCYJNA GŁOWICA CZYSZCZĄCA
IROBOT BRAAVA-MULTIFUNKCYJNA GŁOWICA CZYSZCZĄCA

50,00 zł

Cena regularna: 159,00 zł

Najniższa cena: 159,00 zł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl